Jubileusz 60-lecia Kliniki Otolaryngologii Dziecięcej

9 września br. Klinika Otolaryngologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego obchodziła 60-lecie istnienia.

Jubileuszowe spotkanie odbyło się w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy ul. Żwirki i Wigury, gdzie od stycznia 2016 r. Klinika Otolaryngologii Dziecięcej ma swoją nową siedzibę. Gospodarzem uroczystości była dr hab. Lidia Zawadzka-Głos – kierownik Kliniki, zaś w gronie przybyłych gości znaleźli się m. in. Prorektor ds. Klinicznych, Inwestycji i Współpracy z Regionem - dr hab. Wojciech Braksator, Dziekan I Wydziału Lekarskiego - prof. Paweł Włodarski, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego – Robert T. Krawczyk, Krajowy Konsultant w dziedzinie otorynlaryngologii – prof. Henryk Skarżyński, Krajowy Konsultant w dziedzinie otolaryngologii dziecięcej – prof. Grażyna Niedzielska oraz obecni i byli pracownicy Kliniki.

Prorektor ds. Inwestycji i Współpracy z Regionem - dr hab. Wojciech Braksator odczytał list gratulacyjny JM Rektora, który w słowach skierowanych do świętujących jubileusz, przypomniał znamienitą postać twórcy Kliniki i kontynuatorów jego dzieła. Podkreślając jakościową zmianę, którą wniosło przeniesienie Kliniki do nowej siedziby, życzył kolejnych 60 lat sukcesów i realizacji zawodowych planów, służących także rozwojowi medycyny w Warszawie.

Historia Kliniki była również tematem wystąpienia dr hab. Lidii Zawadzkiej-Głos, która przywołała osiągnięcia wybitnych lekarzy związanych z tą uczelnianą jednostką – doc. Jana Danielewicza, prof. Ewy Kossowskiej i prof. Mieczysława Chmielika. Opowiedziała o zmianach, które zaszły na przestrzeni minionych 60 lat oraz zrelacjonowała aktualną działalność leczniczo-dydaktyczną Kliniki.
Zasłużonym, byłym i obecnym pracownikom Kliniki Otolaryngologii Dziecięcej – lekarzom, pielęgniarkom i osobom zatrudnionym w  administracji wręczono kwiaty będące wyrazem wdzięczności za ich pracę. Szczególnie ciepłe słowa padły pod adresem pani Marii Danielewicz -  córki doc. Jana Danielewicza. Podziękowania odebrała także kierownik Kliniki – dr hab. Lidia Zawadzka Głos.

Wykład inaugurujący konferencję, zatytułowany "Tajemnice snu" wygłosił dr hab. Michał Skalski.

Artystycznym akcentem spotkania był występ wokalny Chóru „Medicantus” oraz koncert duetu muzyków – Katarzyny Bubień oraz prof. Hanny Sosińskiej-Kraski.

Zorganizowanej uroczystości towarzyszyła konferencja naukowa poświęcona kazuistyce w otorynolaryngologii dziecięcej.