Kongres Zdrowia Publicznego w naszej Uczelni

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł, Rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś, przedstawiciele resortów rozwoju, sportu i turystyki oraz dyrektorzy placówek odpowiedzialnych za kształtowanie koncepcji zdrowia publicznego w Polsce wzięli udział w Kongresie Zdrowia Publicznego, który odbył się 24 listopada w Auli wykładowej im. prof. Janusza Piekarczyka Centrum Dydaktycznego WUM.
Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł, Rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś, przedstawiciele resortów rozwoju, sportu i turystyki oraz dyrektorzy placówek odpowiedzialnych za kształtowanie koncepcji zdrowia publicznego w Polsce wzięli udział w Kongresie Zdrowia Publicznego, który odbył się 24 listopada w Auli wykładowej im. prof. Janusza Piekarczyka Centrum Dydaktycznego WUM.

Oprócz Ministra Zdrowia oraz Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w otwarciu Kongresu uczestniczyli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Jarosław Pinkas, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Paweł Chorąży, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Jan Widera, Prorektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Andrzej Deptała. Pojawili się również: Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak, Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz, Piotr Bednarski – dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. Eleonory Reicher, Mirosław Wysocki – dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, prof. Bolesław Samoliński – kierownik Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii WUM, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas, posłowie i senatorowie, m.in.: Beata Małecka-Libera – Przewodnicząca Sejmowej Podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego, Rajmund Miller oraz Marek Hok z Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego.

Rozpoczynając swoje przemówienie, Rektor prof. Mirosław Wielgoś przypomniał, że mury naszej Uczelni już po raz trzeci goszczą uczestników Kongresu Zdrowia Publicznego. Podkreślił, że dyskusje panelowe prowadzone w trakcie poprzednich edycji przez przedstawicieli różnych środowisk i resortów miały wymierną korzyść w postaci późniejszych decyzji na szczeblu centralnym. „Osiągnięcia Kongresu są bezdyskusyjne. Ma on realny wpływ na kierunek i rozwój zdrowia publicznego w Polsce. Dzieje się tak, ponieważ w jednym miejscu i czasie Organizatorom udaje się zgromadzić wszystkich, którzy odpowiadają za kształtowanie koncepcji zdrowia publicznego w naszym kraju. Przed trzema laty w tym miejscu podjęto dyskusję na temat konieczności uchwalenia w naszym kraju swoistej konstytucji dla zdrowia, czyli ustawy o zdrowiu publicznym. Można śmiało powiedzieć, że ówczesna debata prowadzona w gronie wybitnych przedstawicieli świata nauki i polityki przyczyniła się do powstania i uchwalenia w 2015 r. tej ustawy” – mówił prof. Mirosław Wielgoś.

Wystąpienie inauguracyjne wygłosił Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł. Poświęcone było ono przybliżeniu osiągnięć zrealizowanych przez resort zdrowia w obszarze popularyzacji zdrowia publicznego w Polsce, oraz wyznaczeniu kierunków dalszego rozwoju polityki zdrowotnej. Minister Konstanty Radziwiłł zauważył, że cyklicznie organizowany Kongres Zdrowia Publicznego „wyznacza rodzaj nowego standardu w zakresie debaty publicznej i konsultacji społecznych w tej dziedzinie, jaką jest zdrowie publiczne”. Podkreślił, jak istotne znaczenie ma spotkanie przedstawicieli polityki, nauki, organizacji społecznych związanych ze zdrowiem publicznym, a także organizacji pacjenckich.

O miejscu zdrowia publicznego w przygotowywanej przez Ministerstwo Rozwoju „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” opowiadał  Podsekretarz Stanu Paweł Chorąży. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Jarosław Pinkas omówił strategiczne cele Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020, przyjętego rozporządzeniem Rady Ministrów 4 sierpnia tego roku. Z kolei Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Jan Widera zapoznał słuchaczy z działaniami ministerstwa w kierunku upowszechniania kultury prozdrowotnej Polaków.

Tegoroczny Kongres odbywał się w wyjątkowym dla ochrony zdrowia momencie, niemal rok od wejścia w życie ustawy o zdrowiu publicznym, której jednym z podstawowych założeń było opracowanie i ustanowienie w drodze rozporządzenia Rady Ministrów Narodowego Programu Zdrowia. Organizatorzy przygotowali sześć dyskusji panelowych: „Choroby cywilizacyjne – profilaktyka i przeciwdziałanie”, „Odpowiedzialne państwo w stosunku do zagrożeń uzależnieniami i zagrożeń ryzykownych”, „Zdrowie psychiczne – zagrożenia cywilizacyjne”, „Porozumienie na rzecz zdrowia publicznego”, „Choroby zakaźne. Czy grozi nam nawrót epidemii?”, „Wyzwania zdrowotne wobec starzejących się społeczeństw. Profilaktyka i prewencja zaburzeń komunikacyjnych”.

Kongres Zdrowia Publicznego zorganizował Instytut Ochrony Zdrowia, przy współudziale Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. Eleonory Reicher oraz Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii WUM.

 

Cezary Ksel
Biuro Prasowe WUM

 

Fot. Michał Teperek
Dział Fotomedyczny WUM